Sort by

MPieper has logged 94 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Air Force One

Air Force One

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry