Sort by

Mike has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Land

Land

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midway

Midway

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
With the Filmmaker: Wes Anderson

With the Filmmaker: Wes Anderson

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry