Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Passenger

The Passenger

1975
×
Read the review Edit this entry  
06
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday, it rained

Yesterday, it rained

×
Read the review Edit this entry  
25
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Predator

Predator

1987
×
Edit this entry  
05
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
Edit this entry  
27
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throw Down

Throw Down

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry