Sort by

Piero Ciprian has logged 42 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sentimental Reminiscence

Sentimental Reminiscence

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Surroundings

Surroundings

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forever Young

Forever Young

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry