Moviesfan123 has logged 55 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade

Blade

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry