Gaetano/ Movierater33 has written 36 reviews for films rated ★★★★ .

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    A film about a woman seeking for an identity she lost long time ago, a small look into her subconscious, her memories and those moments that have marked her, this is not a film of how has she been damaged but how she fights the damage that has already been done, this fascinating and somewhat tragic character is masterfully portrayed by Kristen Stewart in an oscar worthy performance. Wether they were intentional or not (bet they were) I loved the…

  • Another Woman

    Another Woman

    ★★★★

    An underrated gem from Allen! Here the master takes a more dramatic turn and does a great exploration of a character and the subconscious of the main characters masterfully portrayed by Gena Rowlands, my favorite actress of all time, a rather methodical pace follows the character narrating her life and the moments she goes through during a midlife crisis, we have Mia Farrow's character representing what makes the main character start reflexing about her own life and all that's wrong about it, look out for this one, a great film that won't take that much of your time.

  • Valerie and Her Week of Wonders

    Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★

    A psychosexual, nightmarish and surreal fantasy packed with symbolism that kept me saying 'what in the actual fuck is this" for 75 minutes.

    84/100

  • The Secret in Their Eyes

    The Secret in Their Eyes

    ★★★★

    Although interesting in the themes it deals with, El Secreto de sus Ojos fails as a thriller to me, every possible twist or surprise is given away because of how superficially everything is presented, or at least that's how I felt about it, now don't get me wrong there are still some good things about it, like all what lays beneath the main plot, and it does an interesting critique to the system, I felt some characters were underdeveloped but…

  • Demolishing and Building Up the Star Theatre
  • The Mysterious Knight

    The Mysterious Knight

    ★★★★

    Melies once again achieving magic (in every sense of the word) in simplicity, terrific editing in here and you can see how much he is experimenting in preparation for his most ambitious works.

  • Santa Claus

    Santa Claus

    ★★★★

    The first christmas film ever and also one of the earliest films to use superimposition, good stuff.

  • Come Along, Do!

    Come Along, Do!

    ★★★★

    One of the first multishot films ever, sadly the first of two is the only shot that still survives, quite a shame

  • Oil Gush Fire in Bibiheybat

    Oil Gush Fire in Bibiheybat

    ★★★★

    Clearly a There Will be Blood (2007) ripoff

  • Fire Rescue Scene

    Fire Rescue Scene

    ★★★★

    Finally
    Some creativity
    I am done with all those boxing matches

  • The Barbershop

    The Barbershop

    ★★★★

    Well at least they try to do something by themselves instead of recording other people's talents for their own benefit

  • Je Vous Aime

    Je Vous Aime

    ★★★★

    So now the medium was starting to expan its limits, here we see a sort of experiment with a stop motion film but without animation, instead we see a man teaching deaf people how to read lips, more specifically the phrase 'Je Vous Aime' or I love you in english, the close-up was also finally introduced and they didn't even know it😂😂