Sort by

Gaetano has logged 203 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
31
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Edit this entry  
30
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Fame

Fame

1980
×
Edit this entry  
29
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swing Time

Swing Time

1936
×
Edit this entry  
27
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
26
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thesis

Thesis

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
Read the review Edit this entry  
25
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
T-Men

T-Men

1947
×
Read the review Edit this entry  
22
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
Read the review Edit this entry  
14
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thief or Reality

Thief or Reality

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
Read the review Edit this entry  
01
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waxworks

Waxworks

1924
×
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Liebelei

Liebelei

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry