Gaetano/ Movierater33 has logged 28 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy End

Happy End

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry