Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
Read the review Edit this entry  
28
Godland

Godland

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Knights of the Teutonic Order

Knights of the Teutonic Order

1960
×
Edit this entry  
26
Farewell Mister Haffmann

Farewell Mister Haffmann

2021
×
Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Counterfeit Coin

The Counterfeit Coin

1955
×
Edit this entry  
23
The Voice of the Moon

The Voice of the Moon

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
Edit this entry  
21
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Edit this entry  
14
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Edit this entry  
02
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
Carmen

Carmen

1983
×
Edit this entry  
01
Marius

Marius

1931
×
Read the review Edit this entry  
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
31
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Edit this entry  
30
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Fame

Fame

1980
×
Edit this entry  
29
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swing Time

Swing Time

1936
×
Edit this entry  
27
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
26
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thesis

Thesis

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
Read the review Edit this entry  
25
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
T-Men

T-Men

1947
×
Read the review Edit this entry  
22
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
Read the review Edit this entry  
14
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry