Sort by

MoviePhreak has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nice and Friendly

Nice and Friendly

1922
×
Read the review Edit this entry  
31
The Forgotten

The Forgotten

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splash

Splash

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Fall Down

All Fall Down

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Exploratorium

Exploratorium

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evie

Evie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Freedom on My Mind

Freedom on My Mind

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roman Legion-Hare

Roman Legion-Hare

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
And Freedom Came?!

And Freedom Came?!

1962
×
Read the review Edit this entry  
17
Strike!

Strike!

1961
×
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Line

Once Upon a Line

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Major League

Major League

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pippin

Pippin

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Garfield

John Garfield

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Here Comes Everybody

Here Comes Everybody

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Running Around Like a Chicken With Its Head Cut Off

Running Around Like a Chicken With Its Head Cut Off

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fragment of Seeking

Fragment of Seeking

1947
×
Read the review Edit this entry  
09
Nephtali

Nephtali

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Duet

Duet

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wish 143

Wish 143

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Trip

Magic Trip

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guard Dog

Guard Dog

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sister

Sister

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Do I Have to Take Care of Everything?

Do I Have to Take Care of Everything?

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Real Artists

Real Artists

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★
Read the review Edit this entry