Sort by

MoviePhreak has logged 505 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Censor

Censor

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mrs. Fletcher

Mrs. Fletcher

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Hands

Little Hands

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King of the Gypsies

King of the Gypsies

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Peace on Earth/Little Drummer Boy

Peace on Earth/Little Drummer Boy

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
36th Precinct

36th Precinct

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flannery

Flannery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wanda

Wanda

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Legend of Mor'du

The Legend of Mor'du

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bug

Bug

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bruised

Bruised

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry