Sort by

MoviePhreak has logged 649 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Their First Mistake

Their First Mistake

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dime to Retire

Dime to Retire

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Work

Dirty Work

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Paleface

The Paleface

1922
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Super Rhino

Super Rhino

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Loop

Loop

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dennis Hopper: Uneasy Rider

Dennis Hopper: Uneasy Rider

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Business

Big Business

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beat Street

Beat Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blume in Love

Blume in Love

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fleetwood Mac - Unbroken Chain

Fleetwood Mac - Unbroken Chain

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Destino

Destino

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coup de Grâce

Coup de Grâce

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry