RIP Blue Sky Studios has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry