Sort by

Maxwell has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Father Was Away on Business

When Father Was Away on Business

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man of Iron

Man of Iron

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Missing

Missing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Underground

Underground

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Best Intentions

The Best Intentions

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spirit of Charles Lindbergh

The Spirit of Charles Lindbergh

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
Vienna

Vienna

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
F for Fake Trailer

F for Fake Trailer

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry