Sort by

Maxwell has logged 99 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Osama

Osama

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court

A Connecticut Yankee in King Arthur's Court

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Topper Takes a Trip

Topper Takes a Trip

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry