Sort by

Movieman97 has logged 175 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry