Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
16
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
Edit this entry  
11
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
18
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
15
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry