Movieman630 has written 22 reviews for films rated ★★★★★ .

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    What an absolute blast of a film. It should be expected, but RRR feels so much different than American blockbusters. Everything in this film is treated with such an extreme sense of drama and importance. The action is goofy and over the top, but treated with a sense of serious extremism. The friendship between the leads, however simple, is given a huge amount of weight for both characters. The stakes are treated as if they are all the most important…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    A magical, hilarious, exciting, absurd and heartwarming film, often all at the same time. There’s so much creativity going on in this film that it’s hard to imagine being able to make it in any way. Everything fits and flows perfectly, building to one of the strongest cinematic achievements in years.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    A powerfully emotional and engrossing experience. Enter open minded and allow the film to carry you through the journey.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

    A tragedy told through a nightmare. Joel Coen embraces gothic surrealism, and thus creates one of the most unique and striking adaptations of the Bard's work yet.

    Denzel Washington excels at performing both the noble man who was, and the villain who became, as well as the transfer between. He owns the screen, commanding it through shouts, whispers, and the unraveling of sanity. It is perhaps the greatest cinematic performance of the character yet. Kathryn Hunter's performance as the witches…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★★

    The Power of the Dog is definitely a film to sit on for a bit. It's a very deep film, one with themes that are not necessarily apparent at the time of viewing, though which will sit with you long after the film is over. Despite this, it is constantly apparent that the film is building up to something. It's clear that there's a lot on its mind from the get-go, and the end does help to bring things into…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★★

    Spencer is a wonderfully artistic film, which makes fantastic use of subjective Point of View. The film is an examination of the trauma that was caused to Diana through the nation and the crown forcing her to be somebody she was not. Kristen Stewart is brilliant in the film, and allows us to feel like we are inside her head, understanding the horrible situation she was in. The cinematography by Claire Mathon and the score by Johnny Greenwood excellently enhance all of this. A powerful, beautiful, fascinating experience.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    This is the first time in several years that I've forgotten I was watching a movie. Like, I became so invested in the film that, for a few moments, I forgot that I was a human being who had a life outside of the film. Every single aspect of the film is brilliant. The visuals, the performances, the score, everything is just top top tier.

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    Why am I not able to give this a sixth star?

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    Has there been a better directed blockbuster in the last 20 years?

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    Fucking Hell, this one's gonna stick with me for a while.

    Promising Young Woman is a righteously angry, focused and important film, one that uses the framework of a revenge story to shine a light on a trauma that is all to common, and all to often ignored.

    The title refers to the phrase "promising young man," which is how much of the media chose to describe rapist Brock Turner. The twist of the title is very intentional, as it…

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    Minari is further proof of why A24 is my favorite company currently in the film business. Minari is a wonderfully intimate and emotional film. Brilliant actors find deep human truths in a small scale story that never loses sight of what life is, a series of moments, some great and some terrible.

    Not much more to say. Brilliant in every way.