Movieman630 has written 12 reviews for films rated ★★★★½ .

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★½

    Set smack in the middle of "A Fistful of Dollars" and "The Good, the Bad and the Ugly," For a Few Dollars More fittingly serves as a transition film between the two. Narratively, it is far more in line with its simple predecessor. There is some intrigue happening within the plot, but it is ultimately a rather straightforward narrative that hits the ground running pretty quickly.

    That said, it is clear that Sergio Leone was still perfecting his craft at…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    Man, I can't remember the last major blockbuster to have this much personality. Far from a "film by committee" this really feels like the brainchild of a storyteller with a unique brand of weirdness. James Gunn wonderfully blends his own oddities with the skeleton of a 70s men on a mission movie, with the cherry on top being the clear creative freedom he was given.

    Honestly, I could go into the strong performances, the perfectly odd storytelling structure, the strong…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    This is a hard film to review. It’s a film, much like Lowery’s own A Ghost Story, that is far more effective in retrospect than during the viewing. It is a dense film, one that seems meandering until the end brings everything into focus. It’s a film that I know will reward repeat viewings more than the first. It is a film of meaning, and ideas, and themes that take quite a bit of time to really sink in. The…

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★½

    This is a tough film to rate. One could argue that it doesn't really have a plot, but that would be sort of missing the point. We are viewing the passage of time from the perspective of a character who has come to the end of theirs. The film is an experience more than a story, an attempt to bring a mood to the concepts of death and afterlife. It's at once deeply emotional and very cold and clinical. All…

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    Another Round shows the benefits of telling a relatively simple story with a deft directorial hand. The plotline of the film, which involves four high school teachers attempting to be constantly drunk in order to see if it will improve their lives, never overcomplicates itself. Instead, director Thomas Vinterberg simply sets it up, then uses it to examine the lives and regrets of these four men.

    Of course, it doesn't hurt that one of these men is played by Mads…

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★★½

    One Night in Miami provides a very strong example of how to turn a play into a film without losing what made the play so special. Though the film retains the dialogue driven nature of the stage, the directing makes decisions that allow the story to more effectively use the medium of film.

    Most notably, the film allows for a sense of intimacy in a way a play would struggle with. In theater, one must play to the back row,…

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    Never Rarely Sometimes Always is a surprisingly gut wrenching watch at times. The film so subtly and realistically depicts the hardships that women can face in modern society that it can be difficult just to make it to the end of the film. Because of that difficulty it is all the more important to make it to the end.

    One sequence in particular really shows the strengths of the film. An entire conversation is filmed with a static camera on…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Man, I really love this kind of film. Sound of Metal excellently puts you right in the shoes of a character coming to terms with the loss of one of his senses. The directing, sound design, and acting all work together to give you a sense of what the lead character is going through. It's artistic and emotional, although it never strains credulity. Ruben as a character feels fully developed, despite the fact that we first meet him only at…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

    The Trial of the Chicago 7 is a fantastic film that manages to effectively connect a historical drama to modern times. Though the film deals with a court case that occurred nearly 50 years ago, many of the themes and events tie in very easily to this year. The film deals with the concepts of a civilian population's right to protest, police violence, and the dangers of those in power weaponizing bureaucracy against those who already are not represented by…

  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    As should be expected, Onward is another excellent entry into Pixar's lineup. It blends laughs and emotion with just as perfect a balance as one could hope for. What adds to the charm is the focus on sibling relationships, which are often overlooked in film in favor of parental storylines. The bond between the two brothers was relatable and powerful, and definitely tugged on this proud older brother's heartstrings.

    If there's anything to complain about it would be a small…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Uncut Gems is one of the most anxiety-inducing films of the year. The Safdies have again proven themselves to be masters of building tension. This film never lets up for a second, taking every single opportunity to keep its protagonist in trouble. While films like this can often stretch believability, the filmmakers and Adam Sandler have created a character so believably self destructive that it never really becomes unbelievable. Sandler has delivered maybe the best performance of his career, as his character feels truly lived in and unique. All around a strong film for those who can handle the stress.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    This stands a chance to be the best animated superhero film of all time. Into the Spider-Verse uses the prevalent, but complicated, concept of alternate realities to tell a heartfelt tale of living up to your potential. Unique visuals and strong performances elevate it even higher, and the score by Daniel Pemberton is one of a kind.