Sort by

Jake has logged 38 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Forward March Hare

Forward March Hare

1953
×
Edit this entry  
28
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greetings

Greetings

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Blow Out

The Blow Out

1936
×
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Program

The Program

1993
×
★★
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big House Bunny

Big House Bunny

1950
×
Edit this entry  
15
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walk Like a Dragon

Walk Like a Dragon

1960
×
★★½
Edit this entry  
10
You Ought to Be in Pictures

You Ought to Be in Pictures

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry