Sort by

Jake has logged 32 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★½
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry