Sort by

Moviedeektoo has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Edit this entry  
02
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry