Sort by

Dan Gaertner has logged 36 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High School

High School

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Omar

Omar

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary of Scotland

Mary of Scotland

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mudhoney

Mudhoney

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Swamp Water

Swamp Water

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Supervixens

Supervixens

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Christmas with a Capital C

Christmas with a Capital C

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bruce Springsteen's High Hopes

Bruce Springsteen's High Hopes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Interiors

Interiors

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Blood

In the Blood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Braindead

Braindead

1992
×
★★½
Edit this entry  
04
The King of Kings

The King of Kings

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry