Sort by

Dan Gaertner has logged 475 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burt's Buzz

Burt's Buzz

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Altman

Altman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Living with Michael Jackson: A Tonight Special

Living with Michael Jackson: A Tonight Special

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Pauly Shore Stands Alone

Pauly Shore Stands Alone

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Edit this entry  
07
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fury

Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atari: Game Over

Atari: Game Over

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry