Sort by

victoria has logged 51 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Successful Alcoholics

Successful Alcoholics

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Conflitos e Abismos: A Expressão da Condição Humana

Conflitos e Abismos: A Expressão da Condição Humana

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Caixa D'Água: Qui-Lombo é Esse?

Caixa D'Água: Qui-Lombo é Esse?

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stray Animals

Stray Animals

2016
×
Edit this entry  
15
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie-Francine

Marie-Francine

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
43,000 Feet

43,000 Feet

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Art

My Art

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Lovestreams

Lovestreams

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Affections

Affections

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Read the review Edit this entry  
08
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amazon Unknown

Amazon Unknown

2013
×
Edit this entry  
05
Os Anos 3000 Eram Feitos de Lixo (ou Quando a Dignidade da Raça Humana Se Afogou no Chorume Estático da Arte da Hipocrisia)

Os Anos 3000 Eram Feitos de Lixo (ou Quando a Dignidade da Raça Humana Se Afogou no Chorume Estático da Arte da Hipocrisia)

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry