Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
National Treasure

National Treasure

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Edit this entry  
27
Mickey: The Story of a Mouse

Mickey: The Story of a Mouse

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good House

The Good House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry