Sort by

Ian has logged 137 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Squall

White Squall

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry