Sort by

Mousa ;) has logged 262 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Blood of Rebirth

The Blood of Rebirth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret of the Blue Room

Secret of the Blue Room

1933
×
★★★
Edit this entry  
13
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dear Doctor

Dear Doctor

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
½
Edit this entry  
09
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
Edit this entry  
08
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Naruto Shippuden the Movie: Blood Prison

Naruto Shippuden the Movie: Blood Prison

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
The Dream

The Dream

1987
×
Edit this entry  
07
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
04
The High

The High

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lover

The Lover

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Candy

Candy

2011
×
Edit this entry  
28
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
From Jackie to Camelot

From Jackie to Camelot

2017
×
Edit this entry  
27
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Our Time Will Come

Our Time Will Come

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Josephine and the Roach

Josephine and the Roach

2012
×
Edit this entry  
04
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ghost Fighting Corporation

Ghost Fighting Corporation

2015
×
Edit this entry  
03
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
25
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
Edit this entry  
24
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rocks that Bleed

Rocks that Bleed

2015
×
Edit this entry  
24
Yomeddine

Yomeddine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Butterfly

Butterfly

2003
×
Edit this entry  
23
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
★★★½
Edit this entry