Sort by

anna has logged 215 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel in the Rye

Rebel in the Rye

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lou

Lou

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fox and the Whale

Fox and the Whale

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cradle

Cradle

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nos Amours

A Nos Amours

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rejected

Rejected

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry