Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Boris Karloff: The Man Behind The Monster

Boris Karloff: The Man Behind The Monster

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Undead

Undead

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
Celia

Celia

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Nomads

Nomads

1986
×
★★½
Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dead Pit

The Dead Pit

1989
×
★½
Edit this entry  
12
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Hide And Go Shriek

Hide And Go Shriek

1988
×
Edit this entry  
29
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Girls with Balls

Girls with Balls

2018
×
Edit this entry  
19
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Homewrecker

Homewrecker

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wind

The Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★½
Edit this entry  
17
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Edit this entry  
13
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Edit this entry  
13
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry