• The Woman in the Window

    ★★★

  • The Pharaohs’ Golden Parade

  • Nobody

    ★★★½

  • Life in a Year

  • Ammonite

    ★½

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★½

  • Chemical Hearts

  • The Old Guard

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

  • The Father

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • The Translators

  • Mary

  • The Song of Names

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Super 30

  • Spider-Man: Far from Home

  • Strange but True

    ★★

  • Parasite

  • An Easy Girl

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Sunrise in Heaven

  • Shazam!

  • Captain Marvel

  • Polaroid

  • Reign of the Supermen

  • Zero

    ★★★

  • Venom

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Brothers' Nest

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Rampage

  • A Quiet Place

  • Hereditary

  • The Kindergarten Teacher

  • The Bookshop

  • Disobedience

  • The Mountain Between Us

  • Papillon

  • Loving Pablo

  • mother!

  • Mary Shelley

  • Jab Harry Met Sejal

  • Spider-Man: Homecoming

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • Going in Style

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • On Body and Soul

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

  • Inside

  • Blue Jay

  • Skiptrace

  • Me Before You

  • The Nice Guys

  • Captain America: Civil War

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Dilwale

  • The Revenant

  • In the Heart of the Sea

  • The Walk

  • Miss You Already

  • Heart Attack

  • Irrational Man

  • Carol

    ★½

  • Mad Max: Fury Road

  • Avengers: Age of Ultron

  • The Longest Ride

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½