Sort by

mosquitodragon has logged 712 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strings

The Strings

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Circus of Horrors

Circus of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Taste of Violence

The Taste of Violence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Warlock

Warlock

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meatball Machine

Meatball Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The End of August at the Hotel Ozone

The End of August at the Hotel Ozone

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Attack Force Z

Attack Force Z

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Mordrid

Doctor Mordrid

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jungleground

Jungleground

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Giant Men

Three Giant Men

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spell

Spell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
That's the Way of the World

That's the Way of the World

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Strangler of Blackmoor Castle

The Strangler of Blackmoor Castle

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hollow Crown: Henry V

The Hollow Crown: Henry V

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rituals

Rituals

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry