Sort by

mosquitodragon has logged 604 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Exists

Exists

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boar

Boar

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lust of the Vampire

Lust of the Vampire

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wilderness

Wilderness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pact

The Pact

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don’t Leave Home

Don’t Leave Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mon Mon Mon Monsters

Mon Mon Mon Monsters

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear

Fear

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edmond

Edmond

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Syn, Alias the Scarecrow

Dr. Syn, Alias the Scarecrow

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Modern Vampires

Modern Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream No Evil

Dream No Evil

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Encounter of the Spooky Kind

Encounter of the Spooky Kind

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bruiser

Bruiser

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Stand

The Stand

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mindwarp

Mindwarp

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry