Sort by

Josh has logged 839 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Take Out

Take Out

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wild North

The Wild North

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roses Sing on New Snow

Roses Sing on New Snow

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elegy

Elegy

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pies

Pies

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Noël Noël

Noël Noël

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Claudine

Claudine

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Turning

The Turning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Precious Images

Precious Images

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Instinct

Instinct

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry