Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
13
RED

RED

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Noah

Noah

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★½
Edit this entry  
16
Fracture

Fracture

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
09
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unknown

Unknown

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
American Wedding

American Wedding

2003
×
Edit this entry  
16
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
American Pie

American Pie

1999
×
★½
Edit this entry  
31
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★
Edit this entry  
29
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
27
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★½
Edit this entry  
08
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Power of One

The Power of One

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Barbara

Barbara

2012
×
★½
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry