Sort by

Tom has logged 64 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireman

Fireman

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Goreblade: Warrior King of the Universe

Goreblade: Warrior King of the Universe

2008
×
★★½
Edit this entry  
30
Inferno of the Dead

Inferno of the Dead

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bio-Cop

Bio-Cop

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cool Guys

Cool Guys

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lazer Ghosts 2: Return to Laser Cove

Lazer Ghosts 2: Return to Laser Cove

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Troll

Troll

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horror Europa with Mark Gatiss

Horror Europa with Mark Gatiss

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slugs

Slugs

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Misfire

Misfire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry