Sort by

Tom has logged 539 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Here Even So

Here Even So

2015
×
Edit this entry  
24
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
1408

1408

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tongan Ninja

Tongan Ninja

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Myth

The Myth

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★½
Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fizz

Fizz

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predicament

Predicament

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry