• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • The Little Things

    ½

  • The Dig

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★½

  • Work It

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • 8:46

  • The Half of It

    ★★★★½

  • John Lewis: Good Trouble

  • Emma.

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • Noelle

    ★★

  • Last Christmas

    ★★★★

  • Let It Snow

    ★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★½

  • A Cinderella Story: Christmas Wish

  • The Addams Family

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • The Irishman

    ★★★★

  • In the Tall Grass

    ½

  • Can You Keep a Secret?

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Abominable

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Pure

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Kitchen

  • Otherhood

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Crawl

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • The Dead Don't Die

  • Yesterday

    ★★★★

  • Tolkien

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Buffaloed

    ★★★★

  • The Neighbors' Window

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★

  • Guava Island

    ★★½

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    ★★★★½

  • Missing Link

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★

  • The Curse of La Llorona

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • Elisa & Marcela

    ★★★★★

  • Troop Zero

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★★½

  • Official Secrets

    ★★★★