Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Animal House

Animal House

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry