Sort by

Moosa has logged 696 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Click

Click

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaabil

Kaabil

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gurgaon

Gurgaon

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
All Together Now

All Together Now

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry