Sort by

Aiva has logged 295 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Girl

Girl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
1922

1922

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Troll

Troll

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Pollyanna

Pollyanna

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Courier

Courier

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry