Sort by

mook has logged 46 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hanzo the Razor: Who's Got the Gold?

Hanzo the Razor: Who's Got the Gold?

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Opera

Opera

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hanzo the Razor: The Snare

Hanzo the Razor: The Snare

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Immortals

Immortals

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Mad Dog

Johnny Mad Dog

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Flesh and Blood Show

The Flesh and Blood Show

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Machete

Machete

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parents

Parents

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game of Werewolves

Game of Werewolves

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Name Is Bruce

My Name Is Bruce

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry