Sort by

Mónica has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sea Horse

The Sea Horse

1934
×
Read the review Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
80,000 Years Old

80,000 Years Old

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
27
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Existing without you: A Night with Charly García

Existing without you: A Night with Charly García

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
Read the review Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
22
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Dawn

Red Dawn

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry