Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Those Gentlemen

Those Gentlemen

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ashyak Wad Fi Roxy

Ashyak Wad Fi Roxy

1999
×
½
Edit this entry  
19
Fangs

Fangs

1981
×
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Edit this entry  
01
Silence of sheep

Silence of sheep

1995
×
Edit this entry  
30
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
Edit this entry  
31
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★½
Edit this entry  
21
The Son

The Son

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Operation Fortune: Ruse de Guerre

Operation Fortune: Ruse de Guerre

2023
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cairo Conspiracy

Cairo Conspiracy

2022
×
½
Edit this entry  
04
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
27
A Beginning And An Ending

A Beginning And An Ending

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
Edit this entry  
26
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
The Advice of a Wise Man in Matters of the Village and Education

The Advice of a Wise Man in Matters of the Village and Education

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the Last Days of the City

In the Last Days of the City

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Countryside Doctor

The Countryside Doctor

1975
×
Edit this entry  
24
The Tank Hunter

The Tank Hunter

1974
×
Edit this entry  
23
Bitter Day, Sweet Day

Bitter Day, Sweet Day

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Strawberry War

Strawberry War

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
★★
Edit this entry  
17
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★½
Edit this entry  
12
Ice Cream in Glim

Ice Cream in Glim

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stay Awake

Stay Awake

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Traffic Light

Traffic Light

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Land of Dreams

Land of Dreams

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Daughters Of Abdul-Rahman

Daughters Of Abdul-Rahman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Houseboat No. 70

Houseboat No. 70

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Une Femme Coquette

Une Femme Coquette

1955
×
Edit this entry  
07
Wall Engravings

Wall Engravings

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Joyland

Joyland

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry