Sort by

Monster_Groupie has logged 46 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rose Maker

The Rose Maker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sword Art Online: The Movie – Ordinal Scale

Sword Art Online: The Movie – Ordinal Scale

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Norbit

Norbit

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cave

The Cave

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★½
Edit this entry