urzaiz has logged 161 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yuni

Yuni

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Barbie and the Diamond Castle

Barbie and the Diamond Castle

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tron

Tron

1982
×
★★½
Edit this entry  
06
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Iron Horse

The Iron Horse

1924
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★½
Edit this entry  
11
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry