Sort by

MOHVIC has logged 65 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Just Around the Corner

Just Around the Corner

1938
×
★★½
Edit this entry  
30
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love Affair

Love Affair

1932
×
★★
Edit this entry  
30
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
½
Edit this entry  
30
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★½
Edit this entry  
30
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★
Edit this entry  
29
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★
Edit this entry  
29
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★
Edit this entry  
28
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★
Edit this entry  
28
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★
Edit this entry  
28
Behind Green Lights

Behind Green Lights

1946
×
★★
Edit this entry  
28
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★½
Edit this entry  
27
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Block-Heads

Block-Heads

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
26
1900

1900

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pardon Us

Pardon Us

1931
×
★★½
Edit this entry  
26
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
Another Fine Mess

Another Fine Mess

1930
×
★★
Edit this entry  
26
County Hospital

County Hospital

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
½
Edit this entry  
25
The Physics of Sorrow

The Physics of Sorrow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rest in Peace — Clown: Gone Forever

Rest in Peace — Clown: Gone Forever

2019
×
Edit this entry  
24
Brain Wave

Brain Wave

2019
×
Edit this entry  
23
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mohamed Hussein

Mohamed Hussein

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bus Driver

The Bus Driver

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
15
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry