Sort by

Monica :) // Moheeb. has logged 31 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buried

Buried

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry