Sort by

Monica :) // Moheeb. has logged 438 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry