Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Miracle: Letters to the President

Miracle: Letters to the President

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
18
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
New World

New World

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Trial by Fire

Trial by Fire

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Palmer

Palmer

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Red Dot

Red Dot

2021
×
½
Edit this entry  
19
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Family Man

A Family Man

2016
×
★★½
Edit this entry